O PLATFORMIE PALETTE

 

Palette dostarcza łatwą w użyciu platformę komunikacyjno-informacyjną zaprojektowaną dla ludzi nieposiadających dużego doświadczenia w używaniu komputerów i Internetu.

ZNAJDŹ INTERESUJĄCYCH LUDZI, AKTYWNOŚCI I PRZYDATNE USŁUGI

Co to wszystko oznacza?

Będąc użytkownikiem Palette, mówisz systemowi kim jesteś (podając osobiste dane), jaką pracę wykonywałeś(-aś) lub nadal wykonujesz, jakie aktywności lubisz (hobby, sport), gdzie chciałbyś/chciałabyś się udać (np. na wakacje), i tak dalej. Po prostu wpisujesz rzeczy, którymi chciałbyś/chciałabyś podzielić się z innymi użytkownikami Palette. Nic więcej nie musisz robić: to ty decydujesz, jakie dane chcesz podać, a system bezpiecznie je przechowuje.

 

4

 

System udostępnia utworzony w tej sposób osobisty profil innym użytkownikom, a ty masz wgląd w profile innych. Żadne twoje dane nie wydostaną się poza system: twoja prywatność jest zapewniona w 100%. Ale Palette może zrobić dla ciebie więcej! Wyrafinowany protokół wykrywa podobieństwa pomiędzy użytkownikami porównując wszystkie osobiste profile, biorąc pod uwagę zainteresowania poszczególnych użytkowników. Możesz dostać powiadomienie od systemu, że ktoś z twojej wioski również interesuje się ogrodnictwem (i szuka pomocy), lub, że grupa seniorów planuje wypad do miasta podobnie, jak ty, albo że całkiem niedaleko od ciebie istnieje klub gry w brydża. Być może dostaniesz wiadomość, że młody inżynier (z umiejętnościami takimi, jak twoje) próbuje założyć firmę: może potrzebować twojej pomocy! Tego typu powiadomienia działają w dwie strony: inny użytkownik jest powiadamiany o twoich umiejętnościach, a ty dostajesz powiadomienia, że ta osoba może ciebie potrzebować.

 

Bazując na danych z profilów, Palette łączy użytkowników tak, aby oni sami mogli skontaktować się ze sobą. Dla przykładu: gdy organizacje lub osoby prywatne poszukują wolontariuszy lub profesjonalistów, mogą ich odnaleźć w Palette, ponieważ tego typu informacje są przechowywane w profilach użytkowników.

Palette łączy osoby, aktywności i usługi. System pomaga ci znaleźć osoby, z którymi możesz razem robić ciekawe rzeczy, oraz pomaga innymi odnaleźć ciebie.

Palette jest platformą pomagającą seniorom w byciu aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Oprócz uprawiania hobby, czy innych aktywności wypoczynkowych, może to oznaczać kontynuację pracy, szczególnie pracy związanej z wolontariatem.

 

8

 

Ludzie chcą angażować się w ekscytujące i satysfakcjonujące aktywności i chcą być doceniani za to, co robią. Liczba starszych ludzi w społeczeństwie zwiększa się, więc odpowiednio powinny też być tworzone okazje to wykazania się przez tą grupę społeczną, jeżeli chodzi o wkład w życie społeczne, kulturalne czy ekonomiczne.

 

Wyobraźmy sobie, że:

 

  • Emerytowany dyrektor staje się mentorem dla młodego przedsiębiorcy.
  • Samotna kobieta w ciąży jest wspierana przez doświadczoną mamę, która ma dużo czasu wolnego będąc na emeryturze.
  • Malarz na emeryturze pracuje jako wolontariusz w lokalnym muzeum, które ma mało środków finansowych.
  • Seniorowie poznają się dzięki akcji zbierania funduszy na rzecz szkoły w Afryce.
  • Kuchnia i łazienka biednej rodziny są remontowane za darmo przez będącego na emeryturze hydraulika.
  • Starsza pani wyprowadza na spacery psa należącego do zabieganej rodziny, która mieszka tuż obok niej.

 

A wszyscy wymienieni ludzie odnaleźli się dzięki platformie Palette.

Życie nie kończy się w wieku 65 lat, a emerytura nie powinna stanowić bariery w byciu aktywnym.

Po ukończeniu 65 lat możemy przecież żyć jeszcze 25 lat lub więcej!

Przez te wszystkie lata możemy robić tak wiele różnych rzeczy.

Cóż za wspaniała perspektywa!

 

ZAANGAŻOWANIE SENIORÓW: TO WY MÓWICIE NAM, CZEGO POTRZEBUJECIE!

Pracę związane z projektowaniem i rozwojem platformy idą pełną parą. Musimy dotrzymywać kroku innowacjom technologicznym, ale również zmianom społecznym. Platforma Palette jest wynikiem powtarzanego procesu projektowania i rozwoju z samymi seniorami: to oni grają główną rolę w jej tworzeniu mówiąc nam, czego potrzebują i czy rozumieją ekrany i funkcje systemu. To oni pomagają nam kształtować Palette.

Ten proces jeszcze się nie skończył: nadal potrzebujemy seniorów, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje. Nie chcemy, aby Palette służyło tylko tym, którzy są zaznajomieni z używaniem komputera i Internetu. Budowana platforma ma służyć wszystkim w wieku 55 i wyższym. Jest to duże wyzwanie i potrzebujemy twojej pomocy.

 

4

Fotografia wykonana przez Andreea Teodorescu

 

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś nam pomóc (a tym samym pomóc sobie), prosimy o skontaktowanie z reprezentantem projektu w twoim kraju . Seniorowie, którzy do tej pory nam pomagali, wielokrotnie mówili nam, że ich zadania nie były trudne i że udzielono im wszelkiego potrzebnego wsparcia. Oni natomiast uznali, że z przyjemnością dali nam swój wkład.

 

 

IMG 20160815 164734143 HDR

Fotografia wykonana przez Marlies van Kol

 

Wszystkie funkcje Palette są zaadoptowane do potrzeb osób starszych. Myślą przewodnią projektu jest to, że seniorowie powinni w pełni kontrolować własne życie.

 

 

PaletteV2 jest innowacyjnym projektem europejskim. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego rozwinięcia: Participative Activity and Learning Environment offering Targeted ICT Tools for the Elderly (Środowisko Wspierające Wspólne Aktywności i Naukę oferujące Narzędzia Informatyczne dla Osób Starszych). Projekt jest finansowany przez program AAL (ang. Active and Assisted Living – Aktywne i Wspomagane Życie).

 

AAL logo