PALETTEV2: WYKORZYSTANIE POTENCJAŁU SENIORÓW

 

PaletteV2 dostarcza łatwą w użyciu platformę komunikacyjno-informacyjną zaprojektowaną dla ludzi nieposiadających dużego doświadczenia w używaniu komputerów i Internetu.

ŁĄCZENIE OSÓB, USŁUG I AKTYWNOŚCI

Co to wszystko oznacza?

Będąc użytkownikiem PaletteV2, możesz powiedzieć systemowi kim jesteś (podać dane kontaktowe), co robiłeś, gdy jeszcze pracowałeś (wskazać twój zawód), jakie aktywności lubisz (hobby, sporty które uprawiasz), gdzie chciałbyś się udać (np. na wakacje), i tak dalej. Po prostu wpisujesz rzeczy, którymi chciałbyś podzielić się z innymi użytkownikami PaletteV2 i nie musisz robić nic więcej! System będzie przechowywał te dane w twoim osobistym profilu, a inni użytkownicy będą mieli w nie wgląd tak, jak i ty będziesz mógł oglądać profile innych. Żadne prywatne dane nie wyjdą poza system: twoja prywatność jest zapewniona.

4


Ale PaletteV2 może zrobić dla ciebie więcej! Wykorzysta dane z twojego profile do odnalezienia innych z tymi samymi zainteresowaniami. Możesz dostać powiadomienie, że ktoś z twojej wioski też interesuje się ogrodnictwem (i szuka pomocy), lub, że grupa seniorów planuje wypad do miasta podobnie jak ty, lub że całkiem niedaleko od ciebie istnieje klub gry w brydża. Być może dostaniesz wiadomość, że młody inżynier (z umiejętnościami takimi jak twoje) próbuje założyć firmę: może potrzebować twojej pomocy!

 

Tego typu powiadomienia będą działać w dwie strony: może odezwać się do ciebie ktoś, kto poszukuje takiej osoby jak ty! Bazując na osobistych profilach, PaletteV2 łączy użytkowników. Ludzi szukający wolontariuszy lub profesjonalistów mogą odnaleźć doświadczonych seniorów będących już na emeryturze gotowych do zaoferowania swoich umiejętności i ekspertyzy. PaletteV2 łączy ludzi, usługi i aktywności i pomoże ci odnaleźć innych, tak jak i pomoże innym odnaleźć ciebie. System będzie poszukiwał podobnych profili, ale również lokalnych aktywności i usług związanych z zainteresowaniami użytkownika.

PaletteV2 jest platformą pomagającą seniorom w byciu aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Oprócz uprawiania hobby, czy innych aktywności wypoczynkowych, może to oznaczać kontynuację pracy, szczególnie pracy związanej z wolontariatem.

8

 

Ludzie chcą angażować się w ekscytujące i satysfakcjonujące aktywności i chcą być doceniani za to, co robią. Liczba starszych ludzi w społeczeństwie zwiększa się, więc odpowiednio powinien też rosnąć ich potencjalny wkład w życie społeczne, kulturalne czy ekonomiczne. Wyobraźmy sobie, że:

  • Emerytowany dyrektor staje się mentorem dla młodego przedsiębiorcy z dużym potencjałem.
  • Samotna kobieta w ciąży jest wspierana przez doświadczoną mamę (która ma dużo czasu wolnego będąc na emeryturze.
  • Malarz na emeryturze pracuje jako wolontariusz w lokalnym muzeum, które ma mało środków finansowych.
  • Seniorowie poznają się dzięki akcji zbierania funduszy na rzecz szkoły w Afryce.
  • Kuchnia i łazienka biednej rodziny są remontowane za darmo przez będącego na emeryturze hydraulika.
  • Starsza pani wyprowadza na spacery psa należącego do zabieganej rodziny, która mieszka tuż obok niej.

 

Aktywne życie nie kończy się w wieku 65 lat, a emerytura nie powinna stanowić bariery w byciu aktywnym. Po ukończeniu 65 lat możemy przecież żyć jeszcze 25 lat lub więcej. Przez te wszystkie lata możemy robić tak wiele różnych rzeczy.

Cóż za wspaniała perspektywa!

 

UDZIAŁ UŻYTKOWNIKÓW W WIEKU SENIORALNYM: POWIEDZCIE NAM CZEGO POTRZEBUJECIE I CO WAM SIĘ PODOBA!

Platforma PaletteV2 powstaje w wyniku powtarzanych sesji współtworzenia i współprojektowania, w których aktywnie uczestniczą seniorowie. To oni mówią nam, czego chcą, co rozumieją (a co nie). A my po prostu budujemy zgodne z tym rozwiązanie.

Ten proces jeszcze się nie skończył: nadal potrzebujemy twojej ekspertyzy dotyczącej twoich potrzeb i preferencji.

Nie chcemy, aby PaletteV2 służyło tylko tym, którzy zaznajomieni są z używaniem komputera i Internetu. Budowana platforma ma służyć wszystkim w wieku 55 i wyższym. Jest to duże wyzwanie i potrzebujemy twojej pomocy, aby odnieść sukces.

4

Proces projektowania i rozwoju nadal trwa. Musimy pozostawać na bieżąco ze zmianami w technologiach i społeczeństwie. Jeżeli jesteś zainteresowany pomaganiem nam, prosimy o kontakt z osobą reprezentującą projekt w twoim kraju. Seniorowie, którzy do tej pory nam pomagali zgodnie twierdzą, że nie było to wcale trudne. Dostarczyło im za to dużo zabawy.

 

 

IMG 20160815 164734143 HDR

Fotografia wykonana przez Marlies van Kol

 

Wszystkie funkcje PaletteV2 zostaną zaadoptowane do potrzeb osób starszych: wspieranie tej grupy społecznej jest myślą przewodnią w procesie projektowania i rozwoju.

 

 

PaletteV2 jest innowacyjnym projektem europejskim. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego rozwinięcia: Participative Activity and Learning Environment offering Targeted ICT Tools for the Elderly (Środowisko Wspierające Wspólne Aktywności i Naukę oferujące Narzędzia Informatyczne dla Osób Starszych). Projekt jest finansowany przez program AAL (ang. Active and Assisted Living – Aktywne i Wspomagane Życie).

 

AAL logo